ΑθλητικάΑίθουσα Σύνταξης

Υποβιβάστηκε… με ψηλά το κεφάλι το IBC

Στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ υποβιβάζεται μετά από χρονιές στις εθνικές κατηγορίες το IBC, μετά την ήττα του στην παράταση με σκορ 70-66 από τον Γλαύκο Έσπερο στην Πάτρα, για τον τρίτο αγώνα των δύο ομάδων στα πλέι άουτ της National League 2.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου έκανε κατάθεση ψυχής και παρά το ότι βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με δέκα πόντους, κατάφερε στην τελευταία περίοδο να μαζέψει τη διαφορά και μάλιστα προηγήθηκε, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί, που ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Τζίμης πήρε την ομάδα της Πάτρας στις πλάτες του, με το IBC να μην έχει τις απαντήσεις.
Ο Τζίμης ήταν ο πρώτος σκόρερ και του αγώνα με 21 πόντους, ενώ για την ομάδα των Ιωαννίνων ο Μάντζιος σημείωσε 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τσιγγενόπουλος με 14 και Γκουντουβάς με 11.
Τα δεκάλεπτα: 19-11, 34-24, 50-41, 60-60 (κ.α.), 70-66 (παρ.).
Γλαύκος Έσπερος (Βουρνάς): Τζίμης 21(2), Ροκανάς 14(3), Πανόπουλος 6, Αργυρόπουλος 1, Κούτρας 6(2), Μπόγρης 3(1), Μπαρδάκας 13(1), Σερέτης, Kremic 6.
IBC (Παπαδόπουλος): Κουλουμπής 6(1), Πολύζος, Radivojevic 8(2), Μάντζιος 16, Χίντζιος, Γκουντουβάς 11(2), Δάσκαλος 5(1), Μπαρτζώκας 4, Πετσίτης 2, Τσιγγενόπουλος 14(2).